Kartuzija Pleterje
Kartuzija Pleterje je katoliški samostan. Menihi, ki živijo v tem samostanu živijo kontemplativno življenje. Kartuzijanski red deluje po načelu hvaljenja Božje slave. Verujejo v to, da Bog človeka »z intimno ljubeznijo zedini s seboj« in tako lahko obrodi veliko sadov. To je posebnost kartuzijanskega reda in tudi edini cilj v njihovem življenju. K temu cilju je tudi naravnano celotno življenje vseh prebivajočih v kartuziji.
l. 1403
nastanek kartuzije
Samostan
funkcija kartuzije danes
Pleterje, Šentjernej
lega kartuzija
Kontemplacija
Kartuzijani živijo življenje, ki je popolnoma posvečeno kontemplaciji. Njihova edina funkcija je razvijati v sebi Božje življenje prejeto pri krstu, dokler se ne doseže stanja »Ne živim več jaz, ampak Kristus živi v meni«.
Kartuzijanski red po svetu
Kartuzijanski red je dokaj majhen, saj po vsem svetu živi približno 380 kartuzijanov in kartuzijank in to v 22 hišah. Pet hiš se nahaja v Franciji, štiri v Španiji, tri v Italiji, dve v Južni Koreji, po ena hiša pa v Angliji, Argentini, Braziliji, Sloveniji, Švici, ZDA, Nemčiji in na Portugalskem.
Dan v kartuziji
Ob delavnih dnevih se patri zberejo v cerkvi trikrat na dan. V cerkvi so ponoči, ko so na delavnem redu jutranjice in hvalnice, zjutraj opravijo zborno mašo ter popoldne večernice. Gregorijansko petje je v latinščini in brez instrumentalne spremljave in je kot tako trajna sestavina redovne dediščine. Petje blagodejno vpliva na duhovno stanje človeka.
Zgodovina
do l.1700
1403 - Ustanovitev Kartuzije Pleterje (celjski grof Herman II).
1406 - Samostan izpopolnjen.
1471 - Kartuzija je uničena pri turškem napadu.
1593 - Nadvojvoda Ferdinand II. odvzame Pleterje kartuzijanom in jih da ljubljanskim jezuitom.
po l.1700
1772 - Po ukinitvi jezuitskega reda postane kartuzija last države.
1839 - Kartuzija postane privatna last.
1899 - Kartuzijanski red odkupi Kartuzijo Pleterje in pričnejo z gradnjo nove kartuzije.
1904 - Konec obnove kartuzije.
1943 - 17 celic pogori med partizanskim napadom.
Koliko menihov živi v samostanu pleterje
Žal o tem nimamo podatka.